Εκλογή οργάνων ΤΕΕ

Γράφτηκε από τον  Κατηγορία ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ Σάββατο, 08 Απριλίου 2017 15:10

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΕΕ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΗ ΟΡΓΑΝΩΝ 8-9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

  

Η 1η Συνεδρίαση Αντιπροσωπείας ΤΕΕ είχε γίνει το Σαββατοκύριακο 18-19 Φεβρουαρίου για τις εκλογές των οργάνων του ΤΕΕ στην Αθήνα, στο ξενοδοχείο Caravel με τα εξής αποτελέσματα:

 

Έλαβαν  για τη θέση του Προέδρου Αντιπροσωπείας στην 1η ψηφοφορία:

 Ψήφισαν  178

1. Μοροπούλου Αντωνία   96

2. Ηλιόπουλος Γεώργιος   63

3. Πυργιώτης Λάμπρος        6

Λευκά 13

 

Για την εκλογή απαιτούνταν 101 ψήφοι στην 1η ψηφοφορία επομένως ακολουθεί η 2η ψηφοφορία που θα εκλεγεί ο 1ος σε ψήφους.

2η ψηφοφορία:

Ψήφισαν 169

1. Μοροπούλου Αντωνία      100       (εκλεχθηκε Πρόεδρος Αντιπροσωπείας)

2. Ηλιόπουλος Γιώργος 65

Λευκά 4

Η νέα Πρόεδρος Αντιπροσωπείας ΤΕΕ στηρίχθηκε από τη ΔΚΜ και τη ΔΗΣΥΜ.

Θα συνεχιστούν οι ψηφοφορίες για τις υπόλοιπες θέσεις του προεδρείου Αντιπροσωπείας.

 

1η ψηφοφορία για Α Αντιπρόεδρο Αντιπροσωπείας

Μοναδικός υποψήφιος από τη ΡΠΜ ο Αντώνης Πρωτονοτάριος εκλέχθηκε με 109 ψήφους σε σύνολο ψηφισάντων 133.   20 λευκά κ 4 ακυρα. 

 

23.30 διακόπηκε η συνεδρίαση για αύριο στις 10 το πρωί και συνεχίστηκε την  Κυριακή19 Φεβρουαρίου:

 

1η ψηφοφορία για τη θέση του Β Αντιπροέδρου:

Μοναδικός υποψήφιος ο Δούκας Χρυσόστομος  από τη ΔΗΣΥΜ, εκλέχθηκε με 111 ψήφους με ψηφίσαντες 165. Λευκά 47, άκυρα 7

 

1η ψηφοφορία για την εκλογή Γενικού Γραμματέα Αντιπροσωπείας ΤΕΕ

Ψήφισαν 163

1. Παπαγιαννίδης Δημήτριος (ΔΚΜ)    91

2. Τερζή Γεωργία (Περιφερειακή Συνεργασία)   64

Λευκά 8

 

2η Συνεδρίαση Αντιπροσωπείας ΤΕΕ στην Αθήνα 8 και 9 Απριλίου 2017:

Για τη 2η ψηφοφορία για τη θέση του Γενικού Γραμματέα της Αντιπροσωπείας

 Ψήφισαν 164

1. Παπαγιαννίδης Δημήτριος (ΔΚΜ)    89 (εκλέχθηκε)

2. Τερζή Γεωργία (Περιφερειακή Συνεργασία)   64

Λευκά 11

 

Για την 1η ψηφοφορία για τη θέση του Αναπληρωτή Γενικού Γραμματέα της Αντιπροσωπείας:


Ψήφισαν: 164

1. Γάγαλης Γεώργιος  (ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΕ)  94

2. Σεραφίδης Θεόδωρος  (ΕΛΕΜ)  58

Λευκά 12

 

Για την  2η επαναληπτική ψηφοφορία:

Ψήφισαν 153:  

1. Γάγαλης Γεώργιος  (ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΕ)  88 (εκλέχθηκε)

2. Σεραφίδης Θεόδωρος  (ΕΛΕΜ)  53

Λευκά 9

Άκυρα 3

 

 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία για την εκλογή του Προεδρείου Αντιπροσωπείας και ανέλαβε το νέο προεδρείο για την εκλογή των μελών της Διοικούσας Επιτροπής.

 

Κατατέθηκαν 16 ψηφοδέλτια για τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής από τα οποία  εκλέχθηκαν τα 15. 

Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω (σε παρένθεση αυτός που εκλέγεται):

ψήφισαν: 196

άκυρα:

λευκά:

 1. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ: 12 ψήφοι (Γκουτζής)

2.  ΔΗΠΑΜ κλπ: 12 ψήφοι (Καψάσκης)

3.  ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ: 14 ψήφοι (Μπούκη)

4.  ΔΥΝΑΜΗ - ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ: 12 ψήφοι (Αντιβαλίδης)

5. ΠΡΟΟΔΟΣ κλπ: 11 ψήφοι ( δεν εκλέχθηκε)

6. ΔΚΜ1: 13 ψήφοι (Στασινός)

7. ΔΚΜ2: 12 ψήφοι (Ψωμιάδης)

8. ΔΚΜ3: 12 ψήφοι (Ξιφαράς)

9. ΔΚΜ4: 12 ψήφοι (Τσώνης)

10. ΔΚΜ5: 12 ψήφοι (Σχιούνας)

11. ΡΠΜ: 13 ψήφοι (Ανδρεδάκης)

12. ΕΛΕΜ: 12 ψήφοι (Κυριακόπουλος)

13. ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ: 12 ψήφοι (Ακριτίδης)

14. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ - ΡΠΜ: 11 ψήφοι (Γιανναδάκης) 

15. ΔΗΣΥΜ1: 15 ψήφοι (Μήλης) 

16. ΔΗΣΥΜ2: 11 ψήφοι (Ηλίας) 

 

 

Λόγω ισοψηφίας για την 15η έδρα της ΔΕ έγινε κλήρωση μεταξύ του 5ου (ΠΡΟΟΔΟΣ κλπ)  του 14ου (ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ - ΡΠΜ) και του 16ου ψηφοδελτίου (ΔΗΣΥΜ2) μια και τα συγκέντρωσαν από 11 ψήφους. Στην κλήρωση έμεινε εκτός το 5ο ψηφοδέλτιο (ΠΡΟΟΔΟΣ κλπ).

 

1η ψηφοφορία για εκλογή Προέδρου ΤΕΕ

ψήφισαν: 165

λευκά: 7

άκυρα: 1

1. Ακριτίδης Χρόνης 48

2. Στασινός Γιώργος ΔΚΜ:   109 (εκλέχθηκε)

 

 1η ψηφοφορία για εκλογή Α' Αντιπροέδρου  

ψήφισαν: 136

λευκά: 34

άκυρα: 9

1. Μήλης Νικόλαος (ΔΗΣΥΜ - μοναδικός υποψήφιος ):   93

ακολουθεί 2η ψηφοφορία επειδή δεν συγκέντρωσε 101 ψήφους στην 1η.

 

 2η ψηφοφορία για εκλογή Α' Αντιπροέδρου  

ψήφισαν: 137

λευκά: 

άκυρα:  

1. Μήλης Νικόλαος (ΔΗΣΥΜ - μοναδικός υποψήφιος ):  91 εκλέχθηκε

 

 

1η ψηφοφορία για εκλογή Β' Αντιπροέδρου  

ψήφισαν: 

λευκά: 

άκυρα: 

1. Ανδρεδάκης Νικόλαος (ΡΠΜ - μοναδικός υποψήφιος ): εκλέχθηκε με 103 ψήφους   

 

Οι υπόλοιπες 2 θέσεις θα καλυφθούν στην επόμενη συνεδρίαση Αντιπροσωπείας, πιθανότατα 6-7 Μάη.

 

Διαβάστηκε 805 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017 06:20